6 sposobów, dzięki którym nieśmiali uczniowie mogą stać się biegli w języku angielskim

Bycie nieśmiałym NIE jest złą rzeczą. 

W rzeczywistości, czy wiesz, że istnieją dobre ewolucyjne powody, aby być nieśmiałym? Jak wyjaśnia jeden z ekspertów w BBC:

"Przydatne było posiadanie ludzi w twojej grupie, którzy byli poza nią, badając i angażując się w nowe grupy, ale było to również przydatne dla ludzi, którzy byli bardziej awersyjni do ryzyka, [byli] bardziej świadomi zagrożenia i wykonaliby lepszą pracę chroniąc młode potomstwo, na przykład".

Innymi słowy, różni ludzie mają różne mocne i słabe strony. I tak jak nieśmiałość nie czyni nas gorszym człowiekiem, tak samo nie czyni nas gorszymi w nauce języka angielskiego!

Na przykład, badania wykazały, że osoby nieśmiałe często mają lepszą gramatykę podczas mówienia. Ale jak możemy stać się biegli w języku angielskim, jeśli jesteśmy nieśmiali?

Oto 6 sposobów, jak to zrobić.

1. Zacznij od konwersacji tekstowych

Niestety, nie ma sposobu, aby nauczyć się mówić po angielsku bez faktycznego rozmawiania z ludźmi. Ale są sposoby na rozmowę, które nie są tak stresujące jak interakcje jeden na jeden w cztery oczy. Doskonałym sposobem na to są rozmowy tekstowe. Innymi słowy, zamiast rozmawiać z kimś twarzą w twarz, rozmawiasz z nim przez tekst. 

Badania przeprowadzone na University of Hawaii wykazały, że studenci częściej i w większym stopniu uczestniczyli w dyskusjach, gdy odbywały się one online, a nie osobiście. Sugeruje to, że prowadzenie dyskusji online mogło zachęcić nieśmiałych studentów do większego uczestnictwa.

Darmową aplikacją do nauki języków obcych jest Hello Talk, gdzie możesz znaleźć partnerów do wymiany językowej, a także korzystać z wbudowanego systemu wiadomości.

Możesz również dołączyć do forów internetowych lub społeczności (np. grup na Facebooku) związanych z Twoimi zainteresowaniami. W ten sposób znajdziesz ludzi o podobnych poglądach, z którymi będziesz mógł rozmawiać na ulubione tematy!

2. Mów coś na głos (nawet samemu!)

Chociaż rozmowy tekstowe są świetne, powinieneś ćwiczyć mówienie na głos, aby przezwyciężyć swój strach przed mówieniem. 

Oto kilka ćwiczeń na mówienie dla nieśmiałych uczniów:

  • Czytaj wszystko na głos
  • Mów do siebie
  • Nagrywać się
  • Wysyłaj wiadomości głosowe

Wszystko można przekształcić w ćwiczenie mówienia. Na przykład, możesz czytać na głos swoje rozmowy tekstowe. Jeśli oglądasz film, staraj się powtarzać za aktorem lub aktorką, gdy wypowiadają interesujące Cię kwestie.

Możesz też mówić do siebie. Może to zabrzmieć szalenie, ale wielu uczącym się języka pomaga to w nauce. A wielu z nas już mówi do siebie w swoich językach ojczystych (np. "Gdzie położyłem telefon?"). Chodzi tylko o to, aby powiedzieć te rzeczy w języku, którego się uczymy.

Jeśli chcesz naprawdę usłyszeć, jak brzmisz, możesz się nagrać. Słuchanie nagrań pomoże Ci zobaczyć, czy robisz pauzy, jak szybko mówisz, jakie słowa sprawiają Ci trudność w wymowie itp. Słuchając siebie, możesz dokonać znacznych postępów, nawet bez nauczyciela.

nauka

A jeśli chcesz uzyskać korektę od native speakera,możesz zamieścić nagranie na darmowej aplikacji do nauki języków obcych HiNative, korzystając z poniższego szablonu pytań:

Wreszcie, wiele aplikacji do komunikacji pozwala na wysyłanie wiadomości głosowych, więc możesz spróbować wysłać angielskie wiadomości głosowe do swoich przyjaciół, partnerów do wymiany językowej lub nauczycieli.

3. Ćwiczenie rozmów głosowych

Jeśli czujesz się dość swobodnie mówiąc, ale nie jesteś całkowicie pewny siebie, możesz znaleźć korepetytora lub partnera do rozmowy online, a następnie rozmawiać z nim bez włączania kamery. 

W ten sposób osoba, z którą rozmawiasz, nie zauważy, czy wyglądasz na zdenerwowanego. W rzeczywistości w Engoo wielu naszych nieśmiałych studentów właśnie w ten sposób pobiera lekcje. Jako student, będziesz mógł brać udział w lekcjach bez włączonego aparatu. Ale nie martw się, zawsze będziesz mógł zobaczyć swojego nauczyciela!

4. Ucz się z innymi nierodzimymi użytkownikami języka

Czasami, osoby uczące się języka są nieśmiałe, kiedy rozmawiają z native speakerami. W takim przypadku, możesz najpierw poćwiczyć mówienie z innymi nierodzimymi użytkownikami języka. Może to być przyjaciel, kolega z klasy, współpracownik lub ktokolwiek, z kim czujesz się komfortowo.

Nie zapominajmy też o korepetytorach, którzy nie są rodzimymi użytkownikami języka angielskiego! Korepetytorzy niebędący rodzimymi użytkownikami języka angielskiego są popularni wśród studentów, ponieważ wielu z nich czuje się bardziej komfortowo rozmawiając z nimi. Są oni również w stanie udzielić wielu dobrych wskazówek dotyczących nauki języka angielskiego, ponieważ sami musieli się go nauczyć.

Jednakże, w pewnym momencie powinieneś przezwyciężyć swój strach przed rozmową z native speakerami. Możesz to zrobić biorąc lekcje u nauczycieli mówiących po angielsku lub spotykając się z native speakerami w Twoim mieście. 

5. Ćwicz podstawowe tematy konwersacyjne

Jeśli jesteś nieśmiały, prawdopodobnie nie lubisz popełniać błędów. Dobrym sposobem na uniknięcie błędów w rozmowie jest ćwiczenie tematów, które często pojawiają się w rozmowie.

Oznacza to, że będziesz chciał dużo ćwiczyć w rozmowie na następujące tematy:

  • siebie
  • skąd pochodzisz
  • twoja rodzina
  • twoja praca
  • dlaczego uczysz się angielskiego

Będziesz również chciał być w stanie zapytać swojego rozmówcę o te tematy. Aby nauczyć się idealnych słów i zwrotów na te tematy, możesz skorzystać z naszych materiałów do konwersacji.

6. Słuchaj i oglądaj dużo treści anglojęzycznych

Jako nieśmiały uczący się, będziesz również chciał przygotować się do prawdziwych rozmów poprzez słuchanie ich w dużej ilości. Na przykład, możesz oglądać filmy, programy telewizyjne lub filmiki na Youtube w języku angielskim. Możesz również słuchać podcastów.

Cokolwiek robisz, zwracaj baczną uwagę na to, jakich słów, zwrotów i wzorów zdań używają ludzie. Zapisuj te, które możesz wykorzystać w swoim życiu. Na przykład, jeśli lubisz wędrówki, obejrzyj kilka filmów na Youtube o wędrówkach, a nauczysz się wszystkich słów, których potrzebujesz, by mówić o swoim hobby. Potem spróbuj używać ich w rozmowach!

Autor

Redakcja wytlumaczone.pl