Święta na całym świecie z naszymi lingwistami

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

Święta Bożego Narodzenia wyglądają inaczej na całym świecie. Poprosiliśmy naszych lingwistów, aby opowiedzieli, jak wyglądają tradycje świąteczne w ich krajach.

Od świątecznego Karpia po luksusowe pobyty w hotelach i skrzaty jedzące owsiankę - to naprawdę najwspanialszy czas w roku. Oto jak nasi lingwiści świętują okres świąteczny od Japonii po Czechy. Obejrzyjcie film lub przeczytajcie poniżej, aby poznać jeszcze więcej tradycji (w tym naszą założycielkę Izabelę).

Boże Narodzenie w Japonii, autor: Chie

Święta Bożego Narodzenia nie są tak naprawdę japońską tradycją. Ale czy nadal je obchodzimy? Oczywiście, że tak! Mówimy naszym dzieciom, że Mikołaj przyjdzie z prezentami, jeśli będą grzeczne, a także mamy japońskie wersje tradycyjnych piosenek świątecznych, na przykład, czy zgadniesz, co to za piosenka?

"jinguru beru jinguru beru

suzuga naru

suzuno rizumu ni hikarino waga mau

jinguru beru jinguru beru

suzuga naru

morini hayashini hibikinagara!".

Wigilia jest też prawdopodobnie najbardziej romantycznym, ważnym wieczorem w roku dla młodych par, które często rezerwują wytworne restauracje, gotują pyszną kolację wigilijną lub zatrzymują się w drogim hotelu, aby spędzić święta w miłej atmosferze.

Święta Bożego Narodzenia w Niemczech, autor: Rebecca

W Niemczech uwielbiamy pić Glühwein na jarmarku bożonarodzeniowym, po którym może rozboleć głowa! Mamy też tradycje związane z Adventskalender (z małymi czekoladowymi przysmakami) i Adventskrant, gdzie w każdą niedzielę adwentu zapalamy świeczkę. Oczywiście uwielbiamy też nasze choinki (Weihnachtsbaum) ładnie udekorowane, często kiczowatymi, ozdobami i znajdującą się pod nimi Krippe - rodzaj szopki.

24 grudnia to nie Święty Mikołaj przynosi prezenty, ale Dzieciątko Chrystusa, czyli "Christkind". Christkind ma nawet fizyczny adres, na który dzieci z całego świata wysyłają listy. Co ciekawe, większość z nich otrzymuje odpowiedź, więc może i Ty spróbuj szczęścia!

Boże Narodzenie w Norwegii, autor: Svanhild

Kiedy dorastałam na norweskiej wsi, mieliśmy tradycję wystawiania w Wigilię w stodole miski z kaszą dla małych stworzeń przypominających skrzaty, które przychodziły i jadły. Wierzono, że żyją one na każdej farmie i że opiekują się zwierzętami, dlatego też nagradzano je kaszą na Boże Narodzenie.

Wierzono również, że w Wigilię zwierzęta potrafią rozmawiać. Osobiście nigdy nie udało mi się zebrać na to żadnych dowodów, ale 25 grudnia (rano po wyłożeniu kaszy) zawsze jej nie było. A więc... kto wie?

Boże Narodzenie na Filipinach, autor: Nadine

Filipiny to kraj tropikalny, w którym przez cały rok panuje lato - nie mamy więc białych świąt, jak większość z was. Jednak w okresie świątecznym Filipińczycy wieszają przed domami lampiony w kształcie gwiazd. Są one dostępne w różnych rozmiarach, kolorach i wzorach, a wykonuje się je z pięknych muszli capiz, znanych również jako ostrygi okienne, których jest bardzo dużo w filipińskich morzach.

Boże Narodzenie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, autor: Nouma

Co roku wspólnie obchodzimy Boże Narodzenie, zwykle w połowie grudnia dekorujemy choinkę. Potem, w dzień Bożego Narodzenia, siadamy razem przy stole i jemy kolację. Ogólnie rzecz biorąc, jest to bardzo przyjemny czas. W tym roku jednak nie możemy tego zrobić, ponieważ nasz syn studiuje w Hiszpanii i nie może wrócić do domu z powodu pandemii, ale zjemy wirtualną kolację online!

Boże Narodzenie w Hiszpanii, autor: Carlos

W Hiszpanii mamy wiele różnych tradycji świątecznych, w zależności od tego, w jakiej części kraju się znajdujemy. Ale jest jedna rzecz, którą wszyscy robimy razem każdego roku, a dzieje się to w Sylwestra.

Aby powitać Nowy Rok, wszyscy w Hiszpanii jedzą 12 winogron - jedno na każde uderzenie dzwonu w zegarze, na szczęście. Jak nietrudno się domyślić, połknięcie 12 winogron na czas może być nie lada wyzwaniem, ale można się do tego przygotować z wyprzedzeniem. Winogrona można obrać, a nawet usunąć z nich pestki. W naszej tradycji ważne jest, aby połknąć je wszystkie przed końcem odliczania, aby zapewnić sobie dodatkowe szczęście w nadchodzącym roku.

Boże Narodzenie w Chinach, autor: Ping

Boże Narodzenie nie jest świętem narodowym w Chinach, jednak wielu młodych ludzi lubi je obchodzić. Spotykają się z przyjaciółmi i rodziną, organizują przyjęcia.

Jednym z ciekawych zwyczajów jest obdarowywanie się jabłkami w Wigilię. Dzieje się tak dlatego, że "jabłko" w języku chińskim to "Píngguǒ", co brzmi jak "Ping'an Ye" - chińskie słowo oznaczające Wigilię. Z tego powodu w tym okresie w niektórych sklepach jabłka są często sprzedawane w opakowaniach jednostkowych, z nadrukowanym przesłaniem miłości i pokoju.

Boże Narodzenie w Brazylii, autor: Denise

Znam trzy najważniejsze słowa w języku portugalskim, które Brazylijczycy wypowiadają podczas świąt Bożego Narodzenia.

Papai Noelczyli Ojciec Boże Narodzenie. Wigilia jest bardzo ważna, ponieważ nasze duże rodziny zbierają się razem na kolację. Zawsze zostajemy do północy, czekając na Papai Noel, który przynosi presentes (prezenty) dla każdego. Kiedy je otwieramy, mówimy do siebie nawzajem, Feliz Natal! Życzę Wam wszystkim Feliz Natal i Wesołych Świąt!

Boże Narodzenie we Włoszech, autor: Lorena

We Włoszech mamy wiele tradycji bożonarodzeniowych. Na południu kraju większość rodzin spożywa w Wigilię dużą kolację, na ogół na bazie ryb. Na północy kraju bardziej popularny jest obiad wigilijny, zwykle z nadziewanym mięsem lub tortellini al brodo. Oczywiście nie brakuje też słodyczy, takich jak panettone (które znają wszyscy na całym świecie), a także bardziej regionalnych potraw, takich jak struffoli, które wyrabia się w okolicach Neapolu.

Wiele osób idzie do kościoła o północy, a kiedy wracamy do domu, otwieramy szufladę, w której trzymamy Dzieciątko Jezus (które urodziło się o północy) i umieszczamy je w centrum szopki. Zazwyczaj mamy szopkę razem z choinką.

Boże Narodzenie w Republice Czeskiej, autor: Zora

W Republice Czeskiej najważniejszym momentem w czasie świąt Bożego Narodzenia jest 24 grudnia: Wigilia - którą nazywamy Štědrý den. W tym dniu otrzymujemy bowiem prezenty pod choinkę. Wcześniej jednak jada się tradycyjną kolację wigilijną, na którą składa się karp (ryba słodkowodna) smażony w bułce tartej i podawany z sałatką ziemniaczaną.

Po kolacji czekamy, aż usłyszymy bicie dzwonu, który symbolizuje, że Dzieciątko Jezus przyszło, i możemy iść odebrać prezenty spod choinki. Jeśli mamy szczęście, zaczyna też padać śnieg, co oznacza, że możemy pojechać w góry, gdzie można jeździć na nartach i bawić się na śniegu!

Boże Narodzenie we Francji, autor: Véronique

Główna różnica między Bożym Narodzeniem we Francji i w Anglii polega na tym, że większość ludzi we Francji zaczyna świętować w Wigilię. W mojej rodzinie zwykle przygotowuje się mały bufet z kanapkami, wędzonym łososiem itp. i szampanem. Wszyscy nie śpimy do północy i od razu wymieniamy się prezentami. Osoby z dziećmi czasami czekają do następnego ranka, ale my nigdy tego nie robimy! W dzień Bożego Narodzenia jemy leniwe śniadanie i dzwonimy do członków rodziny, którzy nie są obecni, aby życzyć im Wesołych Świąt. Później jemy prawdziwy świąteczny obiad. Na przystawkę podajemy zwykle owoce morza, ostrygi, wędzonego łososia itp. i szampana, a na danie główne - pieczoną gęś lub kapłon z kasztanami (co jest dość tradycyjne) i różnymi warzywami (bez kiełków!). Tradycyjnym deserem jest zazwyczaj czekoladowa jaglanka.

Boże Narodzenie w Szwecji, autor: Susanne

W Szwecji Boże Narodzenie obchodzimy w Wigilię i przez całe popołudnie czekamy na przybycie Mikołaja, który około godziny 16.00 przyniesie dzieciom prezenty. Po przybyciu Mikołaja podaje się mu napój "glögg" (grzane wino) z rodzynkami, migdałami i pierniczkami do podjadania, podczas gdy dzieci otwierają prezenty przed choinką. Wszyscy dorośli będą zapewne zajadać się domowej roboty świątecznym toffi. Wieczorna kolacja wigilijna będzie bardzo tradycyjna: gotowana szynka, szwedzkie klopsiki, "prinskorv" (kiełbaski koktajlowe), "Janssons frestelse" (zapiekanka z ziemniakami, cebulą, filetami szwedzkich sardeli i śmietaną), czerwona i zielona kapusta, różne marynowane śledzie, "gravad lax" (łosoś peklowany w koperku z sosem musztardowym) i wiele innych potraw. Na deser podawany jest "Ris a la Malta", bogaty pudding ryżowy z bitą śmietaną. Miejmy nadzieję, że będą to białe święta z dużą ilością śniegu!

Polsko-brytyjskie Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii, autorstwa dyrektor Comtec Isabelli Moore

Czasami trudno jest połączyć polskie i brytyjskie tradycje świąteczne. W Polsce Wigilię obchodzi się od około 17:00, a na stole pojawia się dwanaście potraw bezmięsnych, pierogi z kapustą i mięsem oraz wędzony śledź. Dzięki Bogu za duży sklep z polskimi delikatesami w Coventry! W Wigilię wymieniamy się jednym prezentem, a w Boże Narodzenie pozostałymi. Moja mama przywozi z Polski opłatek pobłogosławiony w kościele, który dzielimy na części i ofiarowujemy każdemu członkowi rodziny z błogosławieństwem. Oczywiście, ta bardzo prywatna tradycja rodzinna nie zawsze odpowiada młodszym członkom rodziny, którzy chętnie spotykają się z przyjaciółmi w Wigilię!

Tradycje adwentowe w Szwajcarii, autor: Tatjana Lauber

W Zurychu mamy specjalną tradycję adwentową zwaną "Märlitram" (bajkowy tramwaj). Ten tramwaj został zbudowany w 1913 roku i jest najstarszym "czynnym" tramwajem w Zurychu. Od 1958 r. kursuje on tylko między 1 a 23 grudnia. Mogą nim jeździć tylko dzieci w wieku 4-10 lat, podczas gdy ich rodzice czekają na zewnątrz na mrozie. Samichlaus", szwajcarski Święty Mikołaj, prowadzi tramwaj, podczas gdy dwa anioły opiekują się dziećmi, śpiewając im i opowiadając bajki. Tramwaj jeździ po centrum Zurychu przez około 25 minut i każdego roku 10 000 dzieci korzysta z przejażdżki. Dla rodziców jest to również pewna przygoda, ponieważ bilety (tylko 8 CHF) muszą kupić z tygodniowym wyprzedzeniem - są one sprzedawane tylko w jednym sklepie i tylko w jeden dzień tygodnia. Trzeba więc ustawić się w kolejce dość wcześnie rano tego dnia, aby mieć pewność, że uda się kupić bilety na nadchodzący tydzień!

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

Autor

Redakcja wytlumaczone.pl