Jak sprawić, by dzieci zainteresowały się językiem angielskim

Co robiliście, aby zainteresować dzieci językiem angielskim?

Jeśli jesteś jak większość rodziców, być może powiedziałeś im, że nauka angielskiego przyda im się w przyszłości. Jednak psychologia mówi nam, że pomysł pracy dla nagrody daleko w przyszłości nie jest motywujący dla dorosłych - a co dopiero dla dzieci!

Dlatego dziś przedstawimy pięć prostych rzeczy, które możesz zrobić w domu, a które sprawią, że Twoje dziecko zainteresuje się angielskim (czytaj: oszuka je, że to był jego pomysł). W tym wpisie skupimy się na dzieciach w wieku do 10 lat.

1. Spraw, aby angielski stał się częścią codziennego życia

Dzieci są inteligentne i szybko zorientują się, że próbujesz nauczyć je czegoś, co nie jest dla nich zbyt przydatne. Dlatego pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, jest powstrzymanie dziecka przed pytaniem: "Po co mi angielski?" poprzez uczynienie go tak łatwym i naturalnym, jak to tylko możliwe.

Dobrym sposobem na to jest jak najwcześniejsze zapoznanie dziecka z językiem angielskim. Istnieje wiele sposobów, aby to zrobić, takich jak poniższe:

 • Kupuj im zabawki i książki, w których używany jest język angielski.
 • Jeśli planujesz zatrudnić nianię, postaraj się znaleźć taką, która mówi po angielsku lub zna go na tyle dobrze, aby używać go w kontaktach z dzieckiem.
 • Rozmawiaj po angielsku z przyjaciółmi przy dziecku. Jeśli to nie wchodzi w grę, możesz poćwiczyć konwersacje z korepetytorem Engoo)!
 • Jeśli Twoje dziecko może korzystać z tabletu lub telefonu, upewnij się, że język jest ustawiony na angielski.*
 • Klocki z angielskim alfabetem - zabawka
 • Najlepsze są proste zabawki, które pozwalają na swobodną zabawę i dużą interakcję z rodzicami.
 • Możesz również połączyć język angielski z pewnymi regularnymi czynnościami, które wykonujesz z dzieckiem. Na przykład, załóżmy, że robisz z dzieckiem zakupy spożywcze. Podczas jazdy samochodem możesz puścić dziecku muzykę po angielsku. 

A w sklepie spożywczym, zrób grę z otrzymywaniem produktów, które chcesz, prosząc dziecko, aby przyniosło Ci rzeczy po angielsku ("Go get ... bananas! Idź po ... jabłka! Założę się, że nie pamiętasz, co to jest kiwi!").

Poprzez codzienne obcowanie z językiem angielskim, dziecko nie tylko pozna jego brzmienie i wygląd. Używanie języka angielskiego stanie się dla niego drugą naturą.

Uwaga: Amerykańska Akademia Pediatrii nie zaleca, aby dzieci poniżej 18 miesiąca życia korzystały z ekranów, chyba że podczas prowadzenia rozmów wideo.

2. Spraw, aby angielski stał się zabawą dla Ciebie i Twojego dziecka

Wielu rodziców w dzisiejszych czasach odczuwa presję, aby wcześnie uczynić swoje dzieci biegłymi użytkownikami języka angielskiego. Jednak lepiej jest robić to krok po kroku. Na razie skup się najpierw na wzbudzeniu zainteresowania językiem angielskim.

Pamiętaj, że ważną częścią zainteresowania czymś jest to, że się tego nie nienawidzi. Spróbuj więc skupić się na tym, aby wczesne doświadczenia Twojego dziecka z językiem angielskim były jak najbardziej przyjemne i bezstresowe.

Oznacza to, że zamiast wysyłać je na zajęcia z języka angielskiego, na których będą się uczyć gramatyki i słownictwa, lepiej jest puszczać mu przyjazne dla dzieci filmy, programy telewizyjne i muzykę. 

Aby zacząć, możesz sprawdzić oficjalny kanał Świnki Peppy na Youtube oraz Disney+, który nadaje filmy Disneya, dokumenty National Geographic i inne zabawne, edukacyjne treści w języku angielskim.

Należy pamiętać, że każde dziecko ma inną definicję "zabawy". Jeśli Twoje dziecko lubi sport, być może będziesz musiał oglądać mecze sportowe w języku angielskim. Jeśli Twoje dziecko lubi gotować, oglądaj programy kulinarne i próbuj przyrządzać potrawy z przepisów w języku angielskim.

Nie zapominaj też, że zabawa jest zaraźliwa. Jeśli Twoje dziecko widzi, że dobrze się bawisz z angielskim, jest bardziej prawdopodobne, że ono również będzie się dobrze bawić. Mieliśmy rodziców, którzy opowiadali nam o tym, jak często puszczali jakieś angielskie piosenki, które im się podobały podczas wykonywania prac domowych i jak pewnego dnia ich dzieci nagle zaczęły śpiewać razem z nimi!

dziecko nauka

3. Spraw, aby angielski stał się częścią rodziny

Pamiętaj, że interakcja jest kluczem do nauki języków, niezależnie od tego, czy jest to nasz język ojczysty, czy obcy. W końcu, języki nie są ulicą jednokierunkową!

Dlatego, kiedy to tylko możliwe, staraj się używać angielskiego podczas zajęć z dzieckiem. Oglądaj filmy, śpiewaj angielskie piosenki i graj z nim w proste gry (np. chowanego) używając języka angielskiego. 

Wspólne wykonywanie prac plastycznych, takich jak origami czy malowanie, to dobry sposób na zapoznanie dziecka z prostymi rzeczownikami, kształtami i kolorami. (Pamiętaj, że praca nad zdolnościami motorycznymi Twojego dziecka może również wspomóc jego rozwój językowy)!

Nie zapomnij też o książeczkach z obrazkami! Mogą być one dwujęzyczne lub w całości w języku angielskim. Klasyki takie jak The Very Hungry Caterpillar (Bardzo głodna gąsienica) są wielkim hitem wśród dzieci i mają co najwyżej jedno zdanie na stronie, więc nie powinny być trudne do przeczytania, nawet jeśli nie czujesz się pewnie w swoim angielskim.

A jeśli wahasz się, czy czytać swoim dzieciom po angielsku, jest wiele filmów z ludźmi, którzy to robią, z których możesz się uczyć. Ale wiedz, że lepiej jest, gdy dziecko słyszy Ciebie czytającego, a nie jakąś osobę z komputera. I nie stresuj się, jeśli popełniasz błędy. Celem tych zajęć jest dobra zabawa z dzieckiem podczas robienia czegoś po angielsku!

4. Angielski o przyjaciołach

Ważne jest, aby dzieci zdawały sobie sprawę, dlaczego angielski jest dla nich przydatny, a dobrym sposobem na to jest nawiązanie znajomości z przyjaciółmi, którzy mówią w tym języku.

W rzeczywistości, jeśli dziecko nie ma anglojęzycznych rówieśników, nie będzie widziało powodu, aby go używać i może nawet poprosić, abyś przestał go używać w ogóle!

Dlatego, aby angielski pozostał dla nich ważny, oto kilka wskazówek:

 • Znajdź grupę zabawową z dziećmi mówiącymi po angielsku. Nie muszą to być zajęcia całkowicie po angielsku. W rzeczywistości, dobrze jest mieć mieszankę lokalnych rodzin i tych z anglojęzycznych środowisk. Ważne jest to, że wszyscy chcą wychować swoje dzieci na dwujęzyczne i dwukulturowe.
 • Zapisz swoje dziecko do interdyscyplinarnego anglojęzycznego przedszkola lub zerówki, gdzie nie tylko uczą angielskiego jako przedmiotu, ale także wykorzystują go do nauczania innych przedmiotów.
 • Jeśli masz przyjaciół lub rodzinę w krajach anglojęzycznych, którzy mają dzieci, staraj się odwiedzać ich w czasie wakacji i dzwonić do siebie przez resztę roku. W ten sposób angielski będzie im się kojarzył z fajnymi wakacjami i nowymi przyjaciółmi.
 • Zatrudnij kilka starszych dzieci mówiących po angielsku, które są dobre w rzeczach, którymi interesuje się Twoje dziecko.
 • Jeśli nie możesz zorganizować spotkania w cztery oczy dla swoich dzieci, spróbuj pokazać im filmy z dziećmi z całego świata, które mówią po angielsku i spróbuj znaleźć znajomych z innych krajów, do których będą mogły pisać lub dzwonić.

5. Korepetycje online

Jeśli potrzebujesz więcej pomysłów, oto ostatnia sugestia: korepetycje online. 

Korepetycje online to łatwy i niedrogi sposób na zapewnienie dziecku interakcji jeden na jeden, której potrzebuje, aby nauczyć się angielskiego, bez "rozbijania banku" na drogiego prywatnego korepetytora. Korepetycje online eliminują również kłopot związany z podwożeniem i odbieraniem dzieci. 

Autor

Redakcja wytlumaczone.pl