Wykorzystaj swoje zainteresowania, aby zwiększyć swoje umiejętności w zakresie języka angielskiego

Czy kiedykolwiek musiałeś zdawać test, który wymagał od Ciebie napisania po angielsku na jakiś przypadkowy temat, który Cię nie interesował? Albo czy kiedykolwiek brałeś udział w zajęciach, na których musiałeś dyskutować na temat, który Cię w ogóle nie interesował?

Jeśli tak, to prawdopodobnie nie podobało Ci się to, ani nie nauczyłeś się wiele z tego. W końcu, jeśli nie jesteś czymś zainteresowany, twój umysł będzie błądził i nauka nie będzie miała miejsca.

Cóż, możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że badania potwierdzają te doświadczenia. Dzisiaj zagłębimy się w naukę uczenia się, aby pokazać Ci, dlaczego powinieneś wykorzystać swoje zainteresowania w nauce angielskiego i jak możesz to zrobić, niezależnie od tego, czy jesteś początkującym czy zaawansowanym uczniem.

Jak zainteresowania wpływają na naukę

Badania wykazały, że zainteresowanie tematem lub materiałem do nauki pozwala uczniom nauczyć się więcej. 

Na przykład, w badaniu przeprowadzonym w Nowej Zelandii, nauczyciele w klasie przeczytali dwie książki z obrazkami 168 dzieciom ze szkoły podstawowej i przetestowali je, aby sprawdzić, ile słownictwa się nauczyły. Jak się okazało, dzieci uznały jedną książkę za bardziej interesującą od drugiej i nauczyły się z niej o 10% więcej słownictwa.

Inne badanie przeprowadzone na południowokoreańskich studentach uczących się z amerykańskimi korepetytorami wykazało, że nawet jeśli istniały rzeczy, które sprawiały, że nie chcieli rozmawiać (np. onieśmielający korepetytor), chętniej zabierali głos, gdy rozmowa schodziła na tematy związane z ich zainteresowaniami lub doświadczeniami.

Innymi słowy, włączenie swoich zainteresowań do nauki może Ci pomóc! Odkrycia dotyczące mózgu pomagają wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje.

Na przykład, w swojej książce "Research-Based Strategies to Ignite Student Learning", neurolog i pedagog Judith Willis wskazuje, że każda nowa informacja, której się uczymy, najpierw wędruje do "amygdali", części mózgu, która reaguje na stres. 

Jeśli uczniowie są zestresowani, ponieważ "czują się wyobcowani ze swoich akademickich doświadczeń (...), gdy lekcja jest nudna, nie dotyczy ich życia, jest zagmatwana lub wywołuje niepokój", informacje nie przedostaną się przez migdał do innych części mózgu, gdzie zostaną przetworzone i przechowane.

student

Mówiąc prościej, jeśli czujesz się znudzony lub oderwany od nauki, twój mózg faktycznie się stresuje i przestaje przyswajać informacje. Oznacza to, że zainteresowania nie tylko pomagają w nauce, ale są wręcz jej ważnym warunkiem. 

Jednak jak często bierzemy pod uwagę nasze własne zainteresowania, gdy decydujemy o tym, jak uczyć się angielskiego? Większość z nas pozwala, aby nasze zajęcia, podręczniki i aplikacje decydowały o tym, jak się uczymy. Cóż, nadszedł czas, abyśmy wzięli naukę we własne ręce.

Jak zasilić swoją naukę swoimi zainteresowaniami

Osoby na poziomie średnio zaawansowanym i wyższym

Osoby na wyższym poziomie zaawansowania mogą zagłębić się w interesujące treści przygotowane dla native speakerów. Na przykład, jeśli lubisz robić na drutach, oglądaj filmy z ludźmi, którzy uczą tego po angielsku i dołącz do forów internetowych, gdzie ludzie dyskutują o tym hobby. 

Znalezienie treści i społeczności, które naprawdę Ci się spodobają, może zająć trochę czasu, ale z pewnością są one tam dostępne!

Nie zapomnij tylko sprecyzować, nad jakimi aspektami języka angielskiego chcesz pracować. Na przykład, wielu zaawansowanych uczniów chce doskonalić swoją wymowę, gramatykę lub brzmieć bardziej wyrafinowanie, kiedy mówią. Upewnij się, że używasz swoich ulubionych treści i społeczności, które pomogą Ci osiągnąć te cele!

Początkujący i średnio-zaawansowani

Osoby o niższym poziomie zaawansowania będą potrzebowały więcej wsparcia podczas nauki, nawet w przypadku treści, które ich interesują. Wsparcie to może być w formie tłumaczeń lub wskazówek audiowizualnych. Na przykład:

  • filmy z napisami zarówno w języku angielskim, jak i ojczystym
  • materiały do słuchania, które mają transkrypcje lub ich tempo jest wolniejsze
  • czytanie materiałów z dużą ilością obrazków, takich jak książki z obrazkami dla dzieci, komiksy, blogi i posty w mediach społecznościowych
  • materiały do czytania, które są krótsze lub przeznaczone dla osób uczących się języka angielskiego.

Musisz również zaakceptować fakt, że nie zrozumiesz większości rzeczy. Na przykład, możesz nie rozumieć wszystkich słów piosenki, ale ciesz się, że nauczyłeś się kilku nowych słów i wiedz, że najprawdopodobniej zostaną one z Tobą na dłużej, ponieważ uczysz się z treści, które lubisz!

Ostatnia rada

W każdym razie, dostosowanie nauki do swoich zainteresowań jest bardziej efektywne, jeśli masz kogoś do pomocy. 

Jako zaawansowany uczący się, możesz potrzebować pomocy w zrozumieniu, które słowa w książkach, które czytasz są rzeczywiście przydatne w prawdziwym życiu. Nie chcesz przecież spędzić czasu na nauce jakiegoś wyrażenia tylko po to, by się przekonać, że jest ono używane tylko w Twojej książce!

A jako początkujący, będziesz chciał wiedzieć, które słowa lub zwroty w filmach, które oglądasz, są tymi, których powinieneś się nauczyć na swoim poziomie. Na przykład, prawdopodobnie nie musisz uczyć się słów takich jak "exhilarating", kiedy możesz po prostu użyć "exciting" na swoim poziomie.

Dlatego warto mieć anglojęzycznego przyjaciela, który podziela Twoje zainteresowania lub jeszcze lepiej, profesjonalistę w dziedzinie języka angielskiego, który to robi! 

Autor

Redakcja wytlumaczone.pl