W jaki sposób szkolenie z zakresu świadomości kulturowej dla zespołów globalnych może zwiększyć zaangażowanie?

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

Jak dobrze rozumiesz kulturę swoich kolegów z globalnego zespołu? Czy odróżniasz francuską etykietę od szwedzkiej? Typowy hiszpański styl komunikacji od typowego chińskiego? Nasz najnowszy blog poświęcony jest szkoleniu z zakresu świadomości kulturowej, które ma na celu stworzenie bardziej otwartego i wykształconego miejsca pracy.

Większość firm przyzwyczaiła się już do pracy zdalnej i zarządzania globalnymi zespołami w wielu lokalizacjach i językach. Ale czy wystarczy już samo "przyzwyczajenie"? Czy nie należy skupić się na prawdziwym zrozumieniu tych różnic kulturowych, aby stworzyć najlepsze globalne zespoły pracujące wirtualnie?

Jedną rzeczą jest zapewnienie odpowiednich platform i technologii dla globalnych, wielojęzycznych pracowników łączących się wirtualnie, ale jak utrzymać te kontakty pod względem emocjonalnym - zwłaszcza w różnych kulturach?

Sondaż przeprowadzony wśród pracowników przez Królewskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego (RSPH) wykazał, że dwie trzecie pracowników, którzy w czasie pandemii przenieśli się z biura do domu, miało poczucie mniejszej więzi ze swoimi kolegami. Jeśli dodać do tego podziały kulturowe, poczucie braku kontaktu staje się jeszcze większe.

W świecie pracy łatwo jest założyć, że Twoje postawy i maniery są odzwierciedlane przez Twoich kolegów z zespołu, ale zdziwiłbyś się, jak bardzo się one zmieniają w zależności od miejsca na świecie i pochodzenia Twoich kolegów. Aby stworzyć prawdziwie integracyjne środowisko pracy, kluczowa jest świadomość tych różnic. Nazywamy to kompetencją kulturową.

W tym blogu dowiemy się, w jaki sposób można osiągnąć kompetencję kulturową poprzez szkolenie w zakresie świadomości kulturowej dla zespołów globalnych. Od języka do etykiety i wszystkiego pomiędzy.

UNIKANIE ZAŁOŻEŃ KULTUROWYCH

Kiedy wyjeżdżamy za granicę w celach zawodowych lub turystycznych, większość z nas stara się, przynajmniej w pewnym stopniu, dostosować do tamtejszej kultury. Być może uczymy się kilku podstawowych zwrotów, próbujemy kilku lokalnych potraw lub chłoniemy niektóre z miejscowych atrakcji kulturalnych. Jednak jeśli chodzi o wirtualne zaangażowanie w miejscu pracy, wielu z nas nie wkłada tego samego wysiłku.

W czasach, gdy "Zoom Fatigue" stało się powszechnym powiedzeniem, spadek zaangażowania i entuzjazmu wobec naszych wirtualnych współpracowników rzadko jest czymś osobistym, ale powinniśmy starać się temu przeciwdziałać. A jeśli chodzi o kulturę - ważne jest, aby się dokształcać, a nie przyjmować założenia.

W artykule opublikowanym w Harvard Business Review Erin Meyer pisze: "W Nigerii dziecko uczy się klękać, a nawet kłaść się na znak szacunku, gdy starszy wchodzi do pokoju. W Szwecji uczeń zwraca się do swoich nauczycieli po imieniu i, nie sugerując braku szacunku, może swobodnie sprzeczać się z nimi przed kolegami z klasy". Nic dziwnego, że podejście do zarządzania, które sprawdza się w Lagos, nie przyniesie najlepszych rezultatów w Sztokholmie".

Aby uniknąć niezręcznych starć w zakresie zachowań kulturowych, warto, aby zespoły miały dobre rozeznanie w tego rodzaju różnicach dzięki sesjom szkoleniowym dostosowanym do miejsc, w których prowadzą działalność.

Nie oczekuje się od pracowników, że będą znawcami wszystkich kultur pod słońcem, ale odrobina zrozumienia może okazać się bardzo pomocna.

PRAKTYCZNE PODEJŚCIE

Kiedy już poznasz niuanse kulturowe w swoim miejscu pracy, możesz zacząć podejmować praktyczne kroki, aby upewnić się, że tworzysz środowisko sprzyjające integracji i różnorodności.

Dobrym sposobem na rozpoczęcie jest ujednolicenie takich kwestii, jak święta religijne i narodowe oraz liczba płatnych dni urlopu w różnych kulturach. W artykule We Work Remotely sugeruje się wdrożenie programu wyrównywania dni urlopowych, aby wyrównać liczbę dni wolnych: "Jeśli na przykład dajesz pracownikom z USA płatny czas wolny na Święto Dziękczynienia i Boże Narodzenie, powinieneś albo dać te same dni wolne pracownikom z całego świata, albo pozwolić im pracować w te dni i zachować tę samą liczbę płatnych dni wolnych do wykorzystania, kiedy tylko zechcą.

Podobnie, można wprowadzić w całej firmie kalendarz świąt kulturowych, aby nie zostały one pominięte, a także organizować w tych dniach uroczystości, które będą dodatkową zachętą do poznawania kultur współpracowników.

ROZPOCZNIJ SZKOLENIE

Zrozumienie różnych kultur wśród pracowników pomoże im w codziennych kontaktach z innymi. Wzmocni to również komunikację, produktywność i pracę zespołową oraz pozwoli zmaksymalizować bogactwo korzyści, jakie przynosi zróżnicowany kulturowo zespół.

Nie tylko międzynarodowe zespoły mogą skorzystać ze szkoleń z zakresu świadomości kulturowej, ale również działy marketingu, które chcą angażować klientów na skalę globalną.

W firmie Comtec nasze szkolenia z zakresu świadomości kulturowej są starannie dopasowane do potrzeb Twojego zespołu. Współpracujemy z Tobą, aby poszerzyć Twoją wiedzę kulturową i pomóc Ci uniknąć pułapek związanych z błędami kulturowymi. Zarezerwuj konsultację już dziś.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

Autor

Redakcja wytlumaczone.pl