Dlaczego nie pamiętam słów, kiedy ich potrzebuję?

Prowadzisz rozmowę, gdy nagle nie możesz sobie przypomnieć słowa, którego chcesz użyć. Kilka godzin później słowo to pojawia się w twojej głowie znikąd. Nie możesz się powstrzymać od myśli: "Właśnie to chciałem powiedzieć! Dlaczego nie mogłem sobie tego przypomnieć?"

Niestety, używanie słowa jest o wiele trudniejsze niż samo jego poznanie. Jak ujmuje to przewodnik Cambridge do nauki słownictwa, "produktywna znajomość słownictwa wymaga więcej nauki niż wiedza receptywna."

Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby rozwiązać ten problem i radykalnie zwiększyć ilość słownictwa, które możemy wykorzystać w rozmowie. Omówimy trzy strategie nauki słownictwa, które pomogą ci to osiągnąć.

1. Bądź wybredny

Naszą pierwszą radą jest, abyś był wybredny, jeśli chodzi o słowa, których się uczysz. Potrzeba dużo pracy, aby zaznajomić się z danym słowem na tyle, aby móc go poprawnie używać, więc nie próbuj uczyć się wszystkich słów, które przychodzą Ci do głowy. Na przykład:

Jeśli oglądasz program telewizyjny lub czytasz książkę, która używa wielu słów, których nie rozumiesz, nie sprawdzaj ich wszystkich. Skup się na nauce słów w tych fragmentach, które Cię najbardziej interesują.
Jeśli w twoim podręczniku znajduje się długa lista słówek, zastanów się, które z nich są ci rzeczywiście potrzebne i skup się na ich zapamiętaniu.
Ale skąd wiesz, czy dane słowo jest Ci potrzebne? Oczywiście, pomocne jest posiadanie przyjaciela mówiącego w danym języku lub korepetytora, który powie Ci, czy dane słowo jest rzeczywiście używane w życiu. 

Jednak należy również pamiętać, że to Ty ostatecznie decydujesz, czy dane słowo jest dla Ciebie użyteczne, czy nie. Na przykład, załóżmy, że spotykasz się z nowym słowem "homebody" (tj. ktoś, kto lubi spędzać dużo czasu w domu). 

Zatrzymaj się na chwilę i zadaj sobie pytanie, czy kiedykolwiek będziesz potrzebował aktywnie używać tego słowa. Jeśli nie jesteś domatorem, twoje aktywne słownictwo prawdopodobnie poradzi sobie bez niego. Możesz więc przejść do nauki słownictwa, które jest dla Ciebie bardziej użyteczne. 

2. Ćwicz wymawianie słów na głos

Jednym z powodów, dla których nauka nowych słów zajmuje nam dużo czasu, jest to, że nie ćwiczymy ich wymawiania na głos. 

Łatwo jest nam myśleć, że znamy jakieś słowo tylko dlatego, że je rozumiemy. Jednak najczęściej nie znamy jego wymowy na tyle dobrze, by używać go w rozmowie.

słowa


Z tym samym problemem borykają się dzieci, które są rodzimymi użytkownikami języka. Na przykład, często mylą słowa takie jak "aligator" i "winda", "kurczak" i "kuchnia" oraz "dzban" i "obraz". Podobnie jak one, my również próbujemy zrozumieć nowy język i wszystkie jego dźwięki.

Więc kiedy już zdecydujemy, że jakieś słowo jest przydatne, następną rzeczą, którą chcemy zrobić, jest przećwiczenie jego wymawiania. W ten sposób wyćwiczymy naszą "pamięć mięśniową", aby słowo to mogło pojawiać się automatycznie w rozmowie. 

3. Ćwicz przypominanie sobie słów

Ponieważ naszym celem jest umiejętność przywoływania słów w rozmowie, będziemy chcieli ćwiczyć przywoływanie ich w ogóle. Na przykład, jeśli uczysz się słowa "żółty", możesz zrobić flashcards z obrazkami żółtych rzeczy na przedniej stronie i słowem "żółty" na odwrocie.

Badania sugerują, że ćwiczenia polegające na wypełnianiu pustych pól pomagają uczącym się zapamiętać nowe słownictwo. Na przykład, badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Hajfie wykazały, że studenci lepiej zapamiętywali słowa, gdy wypełniali tekst, który właśnie przeczytali.

Oto kilka sposobów, w jaki możemy wykorzystać ćwiczenia polegające na uzupełnianiu pól w tekście, by ćwiczyć zapamiętywanie nowych słów:

  • Jeśli czytasz artykuł, podkreśl słowa, których chcesz się nauczyć. Pod koniec artykułu wróć do każdego z tych podkreślonych słów, zakryj je palcem i spróbuj je zapamiętać.
  • Kiedy oglądasz program telewizyjny, zapisz linijki, w których użyto interesującego Cię słowa, ale upewnij się, że usunąłeś to słowo z linijki. Następnie, po zakończeniu programu, sprawdź, czy potrafisz przypomnieć sobie słowo z wierszy.
  • Zrób flashcards z karteczkami do wypełniania pustych miejsc: Na przedniej stronie każdej karty umieść kilka zdań, które używają słowa słownictwa, którego się uczysz, ale upewnij się, że usunąłeś słowo ze zdań. Następnie na drugiej stronie umieść odpowiedź.

Potrzebujesz więcej pomocy?

Nauka słownictwa w języku angielskim jest łatwiejsza niż wykonanie. Na przykład, możesz spędzić czas na nauce słowa, a później zdać sobie sprawę, że nikt go nie używa. Możesz też ćwiczyć wymawianie danego słowa wiele razy, a potem odkryć, że ludzie nadal nie rozumieją, co mówisz.

Autor

Redakcja wytlumaczone.pl